disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Kamienie Do Pizzy 2024

Profesjonalne przygotowanie posiłków takich jak pizza w dzisiejszych czasach nie jest zarezerwowane tylko dla restauracji. Coraz więcej z nas sięga po rozwiązania mające na celu poprawienie jakości naszej domowej kuchni, bo przecież kto nie lubi dobrze zjeść? Kamienie do pizzy to nic innego jak alternatywa dla blach, na których zresztą pieczenie bywa uciążliwe. Kamienie najczęściej wykonane są z granitu lub szamotu. Pieczenie na kamieniu przyspiesza przygotowanie pizzy czy też zapiekanki oraz, dzięki właściwościom termicznym sprawia, że ciasto jest równomiernie przypieczone i ma niepowtarzalny smak. Ustalmy zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie najlepszego kamienia do pizzy.

Rodzaje kamieni do pizzy

Wyróżniamy kilka rodzajów kamieni do pizzy - szamotowe, granitowe, ceramiczne, wulkaniczne oraz kordierytowe, przy czym najczęściej spotykanymi są dwa pierwsze. W sklepach znajdziemy również kamienie o różnych kształtach - w większości okrągłe oraz prostokątne różnej wielkości. Jaki kamień do pizzy spełni nasze oczekiwania? Poniżej garść informacji o tym, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Kamienie szamotowe

Kamienie szamotowe wykonane są z mieszanki naturalnej gliny oraz krzemionki i wypalane w 1200 stopniach celsjusza. Niebywałą zaletą kamieni tego typu jest ich równomierne nagrzewanie się, które to zawdzięczają wysokiej porowatości. Dzięki temu ciasto pizzy jest równomiernie przypieczone. Szamot świetnie chłonie wilgoć, a więc nasze ciasto będzie kruche i delikatne. Ciasto wypiekane na takim kamieniu ma bardzo przyjemny aromat. Kamienie te można stosować w profesjonalnych piecach piekarskich, domowych piekarnikach, a nawet na grillu ponieważ szamot jest ognioodporny, co czyni kamienie tego typu uniwersalnymi w użytku. Waga standardowej wielkości kamieni szamotowych to 6-9kg. Wadą tego rozwiązania jest ich trudność w czyszczeniu, na co wpływ ma dość długi czas chłodzenia oraz wysoka porowatość materiału.

Kamienie granitowe

Kamienie granitowe to obecnie najczęściej wybierane i polecane kamienie do pizzy do domowego użytku. Cechuje je duża uniwersalność jeśli chodzi o przygotowywanie potraw, poza pizzą czy wyborami typowo piekarniczymi można na nich przyrządzić np. mięso. Dzięki niskiej porowatości są one łatwe w czyszczeniu. Zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest czas grzania kamienia który wynosi około godziny i bardzo długo magazynuje ciepło. Podobnie jak szamot, granit ma właściwości aromatyzujące ciasto i jest wytrzymały na wysokie temperatury, dzięki czemu kamienie tego typi są praktycznie niezniszczalne przy normalnym użytkowaniu.

Kamienie ceramiczne

Są to najpopularniejsze kamienie w marketach, są tanie i lekkie dzięki czemu przyciągają klientów którzy pragną zmienić styl pieczenia w swojej kuchni. Kamienie te są odlewane z ceramiki. Nie pozostawiają one jednak aromatu na pizzy i niestety są bardzo mało wytrzymałe, ponieważ szybko pękają. Nie ma za to problemu z nagrzewaniem ich oraz studzeniem. Podobnie jak w przypadku innych kamieni, ciasto nie przywiera do podłoża. Polecane są dla osób, które nie szukają wyszukanego sposobu przygotowania pizzy i chcących zaoszczędzić na zakupie kamienia.

Kamienie wulkaniczne

Są to najrzadziej spotykane kamienie na rynku. Stanowią alternatywę pomiędzy szamotowymi, a granitowymi kamieniami. Cechuje je średnia porowatość.

Kamień kordierytowy

Kordieryt to szlachetny minerał jubilerski. Najważniejszą cechą wykonanych z niego produktów jest odporność na wahania temperatury, co czyni je praktycznie niezniszczalnymi naczyniami. Są to najdroższe kamienie, zwykle stosowane w restauracjach, bardzo rzadko dostępne w zwykłych sklepach marketowych.

Jak korzystać z kamieni do pizzy i do jakich potraw się nadają

Kamienie do pieczenia skierowane są do miłośników dobrej kuchni. Osoby, które cenią sobie dobry smak i szybkie przygotowanie rodem z dobrej restauracji, powinny zaopatrzyć się w kamienną tacę do przygotowania pizzy. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie w naszym domu, dające namiastkę ekskluzywnej kuchni.

Zalety kamieni do pizzy

Pizzę można przygotować na blasze z otworami przeznaczonej do pizzy, jednak stosowanie kamienia jest dużo wygodniejsze i całkiem funkcjonalne. Sprawi też, że nasz posiłek będzie znacznie lepszy, dzięki aromatowi jaki wytwarza kamień. Poniżej kilka zalet stosowania kamieni do pieczenia.

  • Równomierne przypiekanie się spodu pizzy czy też zapiekanki. Pizzę kładziemy na równomiernie rozgrzany kamień, dzięki czemu spód od razu się przypieka, zapobiega to wysuszeniu się składników jeszcze przed upieczeniem ciasta.
  • Dzięki właściwościom kamienia, aromat naszej pizzy będzie taki sam jak w dobrej włoskiej pizzeri.
  • W przeciwieństwie do standardowej blachy, ciasto nie przywiera do kamienia.
  • Szybkość przygotowania - pizzę na kamieniu upieczemy w zaledwie kilka minut.
  • Relatywnie niska cena oraz szeroki zakres zastosowań - na kamieniu przygotujemy również zapiekanki, bagietki czy też chrupiące bułki. Kamienie szamotowe, możemy również stosować na otwartym ogniu, co pozwala na smażenie np. jajek.
  • Wytrzymałość - kamienie do pieczenia są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu posłużą nam przez długie lata.

Jak piec na kamieniu?

Zwykle kamień rozgrzewamy w piekarniku ustawionym na 250 stopni celsjusza, po około 30 minutach możemy kłaść pizze na rozgrzany kamień. W zależności od kamienia, dokładną specyfikację czasu rozgrzania, w danym typie piekarnika podaje producent. Kamień powinien zostać ustawiony nisko w piekarniku aby szybciej się podgrzał, ważne jest aby nie wkładać go do wcześniej rozgrzanego piekarnika - kamień może ulec pęknięciu przez zbyt szybką zmianę temperatury, nie należy również kłaść zamrożonych produktów na rozgrzany kamień oraz myć go przed całkowitym ostudzeniem.

Kamienie do pizzy bardzo mocno się nagrzewają (około 200 celsjusza) i są ciężkie, nie należy zatem wyciągać ich z piekarnika za pomocą standardowych rękawic kuchennych ponieważ grozi to oparzeniem, lepiej do tego nadadzą się rękawice silikonowe które bardziej chronią nasze ciało przed temperaturą. Nie zaleca się wyciągania kamienia do czasu jego ostudzenia, a w celu wyciągnięcia gotowej potrawy lepiej posłużyć się łopatką do pizzy i wyjąć sam posiłek.

Czyszczenie kamienia

Kamień powinniśmy czyścić tylko i wyłącznie wodą, po uprzednim jego ostudzeniu. Używane detergenty, mogą wniknąć w strukturę kamienia i zmienić smak pieczonej potrawy. Z czasem na kamieniu zobaczymy plamy i odbarwienia, co jest całkowicie naturalne ze względu na wystawianie naczynia na wysokie temperatury, nie wpływa to jednak na użytkowanie oraz nie oznacza złej jakości produktu.

Podsumowanie

Jak widzimy, zakup dobrego kamienia do pizzy nie jest taki prosty. W sklepach znajdziemy dużo tanich, często promocyjnych kamieni, jednak nie warto na nie zwracać uwagi. Cena tego produktu nie jest wysoka i nawet wysokiej jakości kamień granitowy czy szamotowy nie jest dużo droższy od wątpliwej jakości kamieni odlewanych z ceramiki, a posłuży nam dużo dłużej i pozwoli przygotować potrawy lepszej jakości. Nasz przygotowany ranking został oparty o opinie użytkowników kamieni do pizzy oraz recenzje ekspertów w tej dziedzinie.