disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Kosy Spalinowe 2024

Każdy z nas chce aby nasza posesja lub działka wyglądała jak najlepiej. Aby utrzymać porządek potrzebujemy wielu sprzętów ogrodowych takich jak: kosa spalinowa, kosiarka czy też nożyce. Zakup takiego sprzętu często bywa wyzwaniem dla wielu osób, ponieważ w sklepach znajdziemy mnóstwo urządzeń do pielęgnacji ogrodu w różnym przedziale cenowym oraz w różnej jakości. Wielu z nas nie wie na co zwrócić uwagę przy zakupie, a taka wiedza jest ważna, aby ustrzec się przed nieprawidłowym zakupem. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy praktyczny poradnik zakupowy, który pomoże wybrać najlepszą kosę spalinową dopasowaną do potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosy spalinowej

Kosy spalinowe, w przeciwieństwie do kos elektrycznych, mają większą moc oraz wydajność i są nieco droższe w eksploatacji. Wybór najlepszej kosy spalinowej dopasowanej do naszych potrzeb wbrew pozorom nie jest łatwy. Urządzenie powinno być przystosowane do metrażu naszego ogródka, wagi ciała użytkownika czy też samego komfortu użytkowania. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się do jakich prac będzie nasz nowy sprzęt wykorzystywany, co ma do kolosalne znaczenie przy wyborze głowicy kosy. Spójrzmy zatem czym się charakteryzują poszczególne typy kos spalinowych.

Kosy żyłkowe

Jest to rodzaj kos spalinowych, wykorzystujący do cięcia wymienne żyłki. Urządzenia te świetnie nadadzą się do dużych połaci terenów, przycinania pni drzew czy do trawników w których mogą znajdować się kamienie. Głowica kos żyłkowych nie ulegają uszkodzeniu przy zetknięciu z kamieniem czy np. podmurówką płotu, co czyni te urządzenia bardzo uniwersalnymi. Sprzętem tego typu wykosimy trawę w najbardziej niedostępnych miejscach z dość dużą precyzją. To jak często będziemy musieli wymieniać żyłkę, podyktowane jest samą jej jakością oraz tym, do czego będziemy kosiarki używać. Jeśli kosa będzie wykorzystywana na terenie kamienistym lub o bujnej trawie, to naturalnym jest, że będziemy musieli wymieniać ją częściej. Kosy żyłkowe nie są drogie, a ich wybór na sklepowych półkach zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta. Kosy żyłkowe posiadają trzy rodzaje głowic.

  • Głowica ręczna - żyłkę wymieniamy ręcznie, co może być uciążliwe i pracochłonne
  • Głowica półautomatyczna - najczęstszy rodzaj głowicy spotykany w sklepach. Żyłka wysuwa się po przyciśnięciu głowicy do podłoża.
  • Głowica automatyczna - żyłka wysuwa się automatycznie na daną długość. Urządzenia tego typu są najdroższe, ale i najbardziej wygodne.

Kosy z nożami tnącymi

Są to kosy z głowicami wyposażonymi w ostrza z metalu lub tworzyw sztucznych. Są to urządzenia dedykowane głównie do ogrodów bez kamionek czy ciężko dostępnych miejsc, ostrza bowiem w zetknięciu z kamieniami może ulec uszkodzeniu, co może skutkować dość kosztowną wymianą głowicy.

Kosy przystosowane do cięcia tarczą

Są to w większości kosy żyłkowe. Budowa głowicy pozwala na założenie tarczy. Tarcze do trawników stosowane są do podkaszania grubych chwastów a nawet cięcia niewielkich drzew. Wybór tarcz na rynku jest duży, a inwestycja w kosę spalinową przystosowaną do cięcia tarczą jest dość drogim, ale komfortowym rozwiązaniem pozwalającym rozszerzyć zakres możliwości naszego sprzętu.

Rodzaje silników

Silnik to serce naszej kosiarki, jest to najważniejszy element odpowiadający za wydajność i żywotność naszego urządzenia. Ważnym elementem jest również sposób odpalania silnika, czy wielkość zbiornika na paliwo. Warto pamiętać że kosy spalinowe o relatywnie dużej mocy 2-3 KM wyposażone są w większą głowicę, dzięki czemu szerokość koszenia jest większa, co z kolei zmniejsza nam czas pracy. Te wszystkie parametry odpowiadać będą za komfort pracy naszego sprzętu i są kluczowe przy zakupie dobrej kosy spalinowej.

Silniki dwusuwowe

Są to najczęstsze silniki oferowane w kosach spalinowych. Do ich działania wykorzystujemy benzynę z olejem. Większość kos dedykowanych do półprofesjonalnego użytku posiada silniki tego rodzaju.

Silniki czterosuwowe

Najczęściej ten rodzaj silnika napędzany jest przez olej napędowy. Dużą zaletą jest niski poziom hałasu i wibracji, dzięki czemu praca w ogrodzie staje się przyjemniejsza. Silniki czterosuwowe wyróżnia dużo większa trwałość.

Rozrusznik

Kosy spalinowe posiadają dwa rodzaje rozruszników: z linką i elektryczny. Ten drugi jest zdecydowanie bardziej komfortowy i mniej awaryjny od rozrusznika z linką - urządzenie włączamy elektrycznie za pomocą jednego guzika.

Pojemność zbiornika na paliwo

Teoretycznie im większy zbiornik, tym lepiej i bardziej komfortowo, zwłaszcza w przypadku dużych trawników. Należy jednak pamiętać, że im większy zbiornik, tym waga urządzenia wzrasta. Pojemności zbiorników są bardzo zróżnicowane od 0,5 l do nawet 3 litrów w przypadku profesjonalnego sprzętu.

Moc silnika

Moc silnika jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ to on odpowiada za żywotność naszej nowy kosy oraz szybkość i komfort pracy. Polecamy kosy spalinowe o mocy co najmniej 1KM i wyżej. Jeśli posiadamy duży trawnik, bądź korzystamy z kosy często, warto wtedy zainwestować w sprzęt droższy, o większej mocy silnika. Warto zaznaczyć, że silniki o większej mocy w większości przypadków są lepiej wykonane i mają dłuższą żywotność.

Serwis

Przed zakupem kosy spalinowej powinniśmy zorientować się ile kosztują części zamienne. Filtry powietrza i paliwa powinny być wymieniane średnio co 25 godzin stałej pracy silnika - dokładne parametry podaje producent. Należy pamiętać o stałym sprawdzaniu poziomu oleju, bo nawet niewielki jego brak może bardzo szybko uszkodzić silnik. Warto również sprawdzić ceny serwisów i czy dla danej firmy serwis znajduje się w naszej okolicy. Zdarza się, że kosy spalinowe posiadają bardzo dużo ciężko dostępnych części, których często nie jesteśmy w stanie sami wymienić.

Dodatki i akcesoria

Wielu producentów, aby skusić klientów, sprzedaje kosiarki w kompletach z szelkami bądź uprzężą. Jeśli nie ma ich w komplecie, warto się w nie zaopatrzyć. Praca jaką wykonujemy przy koszeniu kosą spalinową bardzo obciąża nasze plecy, ze względu na pozycję stojącą w jakiej się znajdujemy. Szelki czy uprząż pozwolą nam lepiej zapanować nad urządzeniem oraz odciążą nas od jego wagi. Warto zwrócić uwagę, czy w komplecie z kosiarką znajduje się olej silnikowy bądź dodatkowe filtry. Pozwoli nam to uniknąć dodatkowych kosztów w pierwszym sezonie użytkowania kosy spalinowej.

Podsumowanie

Wybór kosy spalinowej nie jest prosty. Często jest to dość duży koszt zakupu jak i przyszłego serwisu. Warto więc inwestować w kosy sprawdzonych producentów sprzętu ogrodniczego, aby uniknąć nieprzyjemnych awarii bądź szybkiego zużycia się silnika. Tanie kosiarki wątpliwych producentów chińskich, często są drogie w serwisie, a same komponenty wykorzystane do ich produkcji są kiepskiej jakości. To jaką kosę spalinową ostatecznie kupimy powinno być podyktowane naszymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Mamy nadzieję, że poniższy ranking kos spalinowych pomoże państwu dobrać odpowiedni sprzęt. Nasz ranking został oparty o opinie użytkowników kos spalinowych jak i doświadczenie naszych ekspertów..