disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Lodowki Do Zabudowy 2024

Lodówka to sprzęt, który jest niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania. Dba o to, by zakupione przez nas produkty żywnościowe pozostawały jak najdłuższej świeże i zdatne do spożycia. Faktem jest jednak, że jest to z reguły wyposażenie o dużych gabarytach, którego nie sposób nie zauważyć po wejściu do kuchni. Z racji tego, że coraz więcej osób ma ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, stara się zadbać o to, by ich kuchnie były możliwie jak najbardziej estetyczne i praktyczne. Z myślą o nich producenci sprzętu AGD stworzyli lodówki do zabudowy, które postanowiliśmy wziąć pod lupę, by pomóc Ci wybrać te najlepsze.

Lodówki do zabudowy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Żeby nasz zakup, który ze względu na cenę można potraktować w kategoriach sporej inwestycji, okazał się możliwie jak najbardziej korzystny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Dzięki temu unikniemy późniejszych rozczarowań, które w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do konieczności zwrócenia sprzętu.

Rozmiar i pojemność

Jeśli chcemy dobrze wybrać lodówkę do zabudowy do naszej kuchni, to rozmiar i pojemność to dwie kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Jasne jest, że gospodarstwa domowe składające się z większej liczby osób powinny wybrać sprzęty nieco bardziej pojemne, a co za tym idzie, z reguły nieco większe niż standardowe. Z kolei nowocześni single i singielki ograniczeni przede wszystkim rozmiarem swojego mieszkania na ogół skupią się na poszukiwaniach sprzętu, który nie zajmie dużo miejsca w ich kuchni. Wedle przyjętych standardów na jedną osobę powinno przypadać 120 litrów pojemności, jednak istotne przy tym jest również to jak wiele zapasów gromadzimy. Nie należy jednak popadać w skrajności – zbyt duża lodówka może nieco skomplikować życie użytkowników, ponieważ zajmuje sporo miejsca, a przy tym pobiera również dużo prądu, co jest jednoznaczne z większymi rachunkami.

Umiejscowienie zamrażalnika

Przy wyborze lodówek do zabudowy, większość klientów decyduje się na sprzęty z zamrażalnikiem umiejscowionym u dołu. Dzięki temu zamrażalnik znajduje się na poziomie dolnych szafek, a lodówka – na poziomie górnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć należy estetykę, a także komfort – z jasnych przyczyn lepiej jest mieć wygodny dostęp do naszych podstawowych produktów żywnościowych, które w tym wypadku będą znajdowały się zawsze w zasięgu naszego wzroku. Co prawda, dostępne są również lodówki posiadające zamrażalnik znajdujący się u góry, jednak ze względu na podane powyżej przyczyny nie cieszą się one dużą popularnością wśród klientów. Osobną kategorie stanowią jednodrzwiowe lodówki do zabudowy, które z reguły nie są wyposażone w zamrażalnik. Z reguły są one montowane pod blatem i odpowiednie do niewielkich przestrzeni kuchennych.

Klasa energetyczna

Normy energooszczędności lodówek określone są według unijnego rozporządzenia o numerze 1060/2010. Lodówki do zabudowy oraz lodówki wolnostojące opisywane są według siedmiu klas:

  • A+++
  • A++
  • A+
  • A
  • B
  • C
  • D

Etykieta, na której opisana jest klasa energetyczna lodówki znajdują się również informacje na temat rocznego zużycia energii, sumy pojemności użytkowej wszystkich komór lodówki i zamrażalnika oraz poziomu hałasu emitowanego przez urządzenie wyrażone w decybelach (dB).

Funkcje dodatkowe

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu, polecamy lodówki do zabudowy, które posiadają kilka bardzo ważnych funkcji, które w obecnych czasach uznawane są za standard. Wśród nich z pewnością wymienić wypadałoby takie funkcje jak:

  • NoFrost – jest funkcjonalnością dostępną nie tylko w najnowszych, ale też i starszych modelach. Dzięki niej lodówka rozmraża się samoczynnie. Odpowiada też za usuwanie z urządzenia szronu i wilgoci;
  • Komora zero stopni – szuflada, w której temperatura nie wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu można w niej dłużej przechowywać szybko psującą się żywność, jak np. surowe mięso, nie tracąc przy tym jej wartości odżywczych;
  • Tryb wakacyjny – opcja, którą włączamy podczas dłuższej nieobecności. Dzięki niej lodówka zużywa mniej prądu, utrzymując jednocześnie we wnętrzu tę samą temperaturę.
  • Alarm – sygnał dźwiękowy, który powiadamia nas o tym, że drzwi lodówki pozostają otwarte. Warto jednak sprawdzić tę opcję w instrukcji urządzenia, ponieważ bardzo często dotyczy ona jedynie drzwi chłodziarki lub zamrażarki.

Lodówki do zabudowy – najczęściej zadawane pytania

Klienci zastanawiający się jaką lodówkę do zabudowy kupić z reguły mają do sprzedawców szereg pytań. Jasne jest, że lodówka tego typu to spora inwestycja, a więc warto przed zakupem uzyskać jak najwięcej informacji. Poniżej zamieściliśmy często zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

Co decyduje o poziomie hałasu lodówki?

Wysoki poziom hałasu, to coś co może negatywnie wpłynąć na nasz poziom zadowolenia z tego sprzętu. Z reguły poziom hałasu mierzona jest w odniesieniu do samej pracy kompresora. Faktem jest jednak, że nie tylko on potrafi być głośny. Hałas wytwarzany jest również podczas odmrażania. Należy również wspomnieć o systemie No Frost, który generuje charakterystyczne pukanie i pękanie. Istnieją jednak lodówki, które nie są wyposażone w system odmrażania. Jeśli szukamy sprzętu, który ma być możliwie jak najcichszy powinniśmy wziąć pod uwagę lodówki właśnie tego typu.

Czy montaż lodówki do zabudowy jest skomplikowany?

Jak nietrudno się domyślić lodówka do zabudowy jest nieco trudniejsza do zabudowy niż w przypadku lodówki wolnostojącej. Kluczową rzeczą, o której należy przy tym pamiętać jest zachowanie odpowiedniej odległości tego sprzętu od ścian, dzięki czemu zagwarantujemy prawidłową wentylację – musimy zapewnić dostęp powietrza oraz odpowiednie odprowadzanie ciepła. W tym celu należy zostawić 5-10 cm wolnej przestrzeni z lodówką. W dolnej części zabudowy zamontowane są specjalne kratki umiejscowione, które mają za zadanie zapewnienie cyrkulacji powietrza oraz cichą pracę lodówki. Bardzo ważne jest również, by przy montażu nie korzystać z przedłużaczy.

Ile agregatów powinna mieć dobra lodówka?

Lodówki do zabudowy, podobnie jak chłodziarko-zamrażarki innego typu, są z reguły wyposażone w pojedynczy agregat odpowiadający za pracę lodówki i zamrażalnika. Istnieją jednak również modele wyposażone w dwa niezależne agregaty. Jeśli mamy ograniczony budżet, lepiej będzie skorzystać z tej pierwszej opcji. Lodówki z dwoma agregatami mają jednak swoje zalety – pozwalają m. in. w większym stopniu zarządzać temperaturą w sposób elastyczny oraz wyłączyć tymczasowo zamrażarkę, co pozwoli nam zaoszczędzić prąd. Wadą lodówek z dwoma agregatami jest znacznie wyższa cena.

Lodówki do zabudowy – podsumowanie

Opinie na temat lodówek do zabudowy są z reguły pozytywne. Zapewnią nam one odpowiedni poziom estetyki w kuchni, a do tego są na ogół wyposażone w bardzo nowoczesne funkcje, które zagwarantują nam wysoki komfort użytkowania. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej gospodarstw domowych, zarówno tych małych jak i dużych, decyduje się na wybór sprzętu tego typu, tym bardziej, że cena lodówek do zabudowy wcale nie musi być specjalnie wygórowana. Polecamy jednocześnie wybierać sprzęt sprawdzonych producentów, dzięki czemu unikniemy przykrych rozczarowań i niedogodności w trakcie jego użytkowania.