disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Maszyny do szycia 2024

Krawiectwo w dzisiejszych czasach nie jest już tak popularnym zawodem, w znakomitej większości zostało wypchnięte z rynku przez przemysłowe szwalnie. Jednak wielu z nas hobbystycznie bądź zawodowo jeszcze wykonuje ten piękny zawód, przerabiając ubrania i szyjąc dodatki do codziennej garderoby. Wybór dobrej maszyny do szycia to często duży koszt oraz szeroki wybór asortymentu, z którym musimy się uporać. Aby dobrze zainwestować swoje pieniądze należy odpowiednio wybrać urządzenie dopasowane do danych potrzeb i możliwości. Mamy nadzieję, że poniższy poradnik kupującego oraz ranking maszyn do szycia, odpowie państwu na pytanie: jaka maszyna do szycia będzie odpowiednia? Zatem, przyjrzyjmy się co jest ważne przy zakupie najlepszego urządzenia.

Rodzaje maszyn do szycia

Dzisiejsza technologia daje nam dużo możliwości w zakresie maszyn do szycia. Na rynku znajdziemy tak maszyny mechaniczne, jak i komputerowe, dające wiele możliwości. To, jaką maszynę do szycia kupić, powinno być uzależnione od tego, czego od niej oczekujemy, jak często będzie używana i czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z krawiectwem, czy może jesteśmy już na wyższym poziomie wtajemniczenia w tę profesję. Jeśli jest to pierwsza maszyna do szycia, z którą będziemy mieć do czynienia, warto kupić mniej zaawansowane urządzenie, które jest tańsze aby się przekonać czy ten fach nam w ogóle odpowiada i czy będziemy chcieli kontynuować przygodę z nićmi w przyszłości. Zatem ustalenie naszych możliwości finansowych oraz oczekiwań może być kluczowe przy zakupie urządzenia. Należy też pamiętać, że przedział cenowy jest dość spory, a wpływ na to ma duże zróżnicowanie funkcji maszyn do szycia.

Maszyny do szycia mechaniczne

Są to standardowe maszyny do szycia, nie posiadające zbyt wielu nowoczesnych funkcji. Są to też jedne z tańszych urządzeń, ale czy to oznacza, że gorsze? Otóż nie, ponieważ maszyny mechaniczne cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że można się na nich uczyć profesji, co czyni je idealnymi dla początkujących. Świetnie też nadają się dla profesjonalistów, którzy cenią sobie jakość własnej pracy i czerpią z niej satysfakcję. Rodzaj, szerokość i gęstość ściegów regulujemy w nich manualnie, przy pomocy standardowych pokręteł i dźwigni. Prędkość szycia sterowana jest za pomocą pedała. Maszyny do szycia mechaniczne dzielimy na dwie grupy: z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym.

  • Maszyny mechaniczne z chwytaczem wahadłowym - jest to stara technologia używana w starszych typach urządzeń. Wymiana szpulki nici jest dość pracochłonna ze względu na to, że trzeba wyjąć z chwytacza bębenek. Maszyny te są dość głośne.
  • Maszyny mechaniczne z chwytaczem rotacyjnym - są to bardziej zaawansowane urządzenia tego typu. Posiadają więcej ząbków pod stopką, odpowiedzialnych za transport materiału, czyli przesuwanie go podczas szycia. Maszyny rotacyjne są dużo cichsze od starszych wahadłowych, a wymiana nici jak i ich obsługa jest dużo prostsza.

Maszyny do szycia elektroniczne

Już sam wygląd urządzeń tego typu podpowiada że są to bardziej zaawansowane i nowoczesne urządzenia od maszyn mechanicznych. Maszyny elektroniczne posiadają wyświetlacz LCD, który pokazuje nam szerokość oraz gęstość ściegu. Wyposażone są one w szereg funkcji automatycznych, dostosowujących parametry maszyny jednym przyciskiem. Sprzęt tego typu polecany jest głównie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ze względu na szerszy ścieg (7 milimetrów) od tradycyjnych maszyn do szycia, świetnie nadadzą się do wykonywania ściegów ozdobnych - takich jak obszywanie dziurek na guziki, czy dekoracje przy kieszeniach. Prędkość szycia kontrolujemy za pomocą suwaka a nie pedała.

Maszyny do szycia komputerowe

Sprzęt ten dedykowany jest głównie dla profesjonalistów, maszyny komputerowe najczęściej wykorzystywane są w celach zarobkowych przez firmy lub osoby fizyczne, które dorabiają na krawiectwie. Podobnie jak maszyny elektroniczne, posiadają szereg funkcji automatycznych, można je również ustawiać manualnie. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi typami maszyn jest możliwość zapamiętywania własnych ustawień, której to maszyny elektroniczne nie posiadają. Pozwala to wykonać idealnie takie same ściegi na kilku materiałach w innym czasie. Maszyny te świetnie nadają się do tworzenia skomplikowanych wzorów takich jak litery, czy całe napisy. Najlepsze maszyny do szycia komputerowe posiadają nawet 100 automatycznych programów do wykonywania ozdobnych ściegów. Urządzenia te w większości są wyposażone we wszystkie dostępne dzisiejszej technologii dodatkowe funkcje. Cena tych urządzeń często jest bardzo wysoka, dlatego rzadziej są wybierane do użytku domowego.

Dodatkowe funkcje maszyn do szycia

Dzisiejsze maszyny do szycia posiadają szereg funkcji dodatkowych, pozwalających bardziej komfortowo korzystać z urządzenia podczas pracy. Wiele z nich jest bardzo przydatnych, zwłaszcza dla osób początkujących które mogą nie radzić sobie manualnie z niektórymi precyzyjnymi czynnościami. Spójrzmy zatem jakie najbardziej przydatne funkcje powinny znaleźć się w naszej nowej maszynie do szycia.

Nawlekacz igły

Każdy, kto choć raz zetknął się z czynnościami krawieckimi wie, jak bardzo uciążliwe może stać się nawleczenie nitki na igłę - ustawianie dodatkowego oświetlenia aby trafić w tę maleńką dziurkę i frustracja, gdy któryś raz nić przejdzie obok. Dla komfortu użytkowania naszej maszyny do szycia, powinniśmy wybrać model z nawlekaczem do igły. Na szczęście nie musimy się martwić o dodatkowe koszta, bowiem większość, nawet tanich modeli dzisiejszych maszyn do szycia, posiada tą funkcję.

Pozycjonowanie igły

Maszyny do szycia zatrzymują igłę w chwili przerwania szycia, czyli ich pracy. Dzięki funkcji pozycjonowania igły to my decydujemy, czy igła ma się zatrzymać na górze, czy też zostanie wbita w materiał. Jest to niezwykle wygodna funkcja, jeśli mamy zamiar zmieniać kierunek szycia. Ustawiamy tylko pozycję kończenia szycia na dół, zwalniamy stopkę dociskową i obracamy materiał bez obawy, że nie trafimy ponownie w miejsce, gdzie skończyliśmy przed chwilą szyć. Funkcję tę znajdziemy w maszynach komputerowych oraz lepszych elektronicznych.

Obcinanie nici

Tańsze maszyny do szycia posiadają manualny obcinacz nici. Jest to mały nożyk umieszczony z lewej strony obudowy, co jest to komfortowym rozwiązaniem, pozwalającym na odcięcie nici jednym ruchem ręki, bez konieczności używania nożyczek. Droższe modele elektroniczne i prawie wszystkie komputerowe posiadają automatyczny system obcinania nici. Jest ona obcinana równo i precyzyjnie po naciśnięciu guzika.

Czujnik grubości materiału

W standardowych maszynach do szycia siłę docisku ustawiamy ręcznie. Niektóre dzisiejsze maszyny do szycia wyposażone są w czujnik grubości materiału, maszyna wykrywa ją i automatycznie dopasowuje do niej docisk stopki. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza kiedy zależy nam na szybkości pracy, przy zachowaniu odpowiedniej precyzji. Niestety, funkcja ta zarezerwowana jest dla najdroższych modeli elektronicznych oraz komputerowych maszyn do szycia.

Podsumowanie

Krawiectwo to bardzo rozwojowe zajęcie, jest to pasja wielu osób, a dla niektórych całkiem dochodowy zawód. Coraz więcej młodych ludzi wraca do tej profesji. Wybór dobrej maszyny do szycia to często duża inwestycja, warto więc wcześniej zaznajomić się z tym, co oferuje rynek w tym segmencie, aby uniknąć nietrafionego wyboru. Mamy nadzieję, że ten poradnik przybliży naszym czytelnikom to, na co powinni zwrócić uwagę przy jej zakupie i co oferuje dzisiejsza technologia. W naszym tekście znajdziecie ranking polecanych maszyn do szycia tylko renomowanych producentów, oparty o opinie użytkowników maszyn do szycia.