disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Powerbanki 2024

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas korzysta ze smartfonów czy tabletów. Praktycznie nie rozstajemy się z tymi urządzeniami, które dają nam stały dostęp do internetu, czy nawigacji podczas poruszania się. Niestety, bolączką tych urządzeń jest często krótki czas ich pracy. Co, jeśli poza domem rozładuje nam się smartfon i nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnego źródła zasilania? Z pomocą przychodzą nam powerbanki. To kompaktowe urządzenia, bez problemu mieszczące się do kieszeni czy torebki. Dzisiejsze urządzenia tego typu z powodzeniem zastępują nam zasilanie z gniazdka i są w stanie naładować najbardziej wymagający smartfon. Jaki powerbank będzie odpowiedni dla naszego urządzenia?

Wydajność i przeznaczenie powerbanków

Powerbanki nie są dedykowane tylko do smartfonów czy tabletów. Naładujemy nimi smartwatche, smartbandy czy aparaty fotograficzne. Najlepsze powerbanki mają więcej niż jedno wyjście USB, a niektóre modele w komplecie posiadają różne kable bądź końcówki. Przed zakupem tego urządzenia, powinniśmy zorientować się jaką pojemność baterii posiada sprzęt, do którego będziemy go używać. Dobre powerbanki posiadają nawet 20 000 mAh (miliamperogodzin). Pojemność naszego urządzenia powinniśmy dostosować do ilości ładowanych urządzeń na raz oraz tego, jak często z niego korzystamy. Należy też wziąć pod uwagę, że każdy powerbank z czasem zmniejsza swoją wydajność.

Powerbank do smartfona lub tabletu

Dzisiejsze smartfony i tablety w większości posiadają baterie od 3000 do 5000 mAh. Jeśli zatem zależy nam na sprzęcie przeznaczonym jedynie do ładowania naszego smartfona, to powerbank o pojemności 6000 mAh w zupełności powinien nam wystarczyć. W ofercie sklepów stacjonarnych jak i internetowych znajdziemy cały szereg urządzeń o takiej pojemności. Ich ceny wahają się od 50 do nawet 150 zł, przy sprzęcie renomowanych producentów. Bardzo ważnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest wielkość urządzenia. Zakładając że powerbank będziemy stale nosić przy sobie, warto zaopatrzyć się w sprzęt mały i lekki który nie będzie nam zbytnio ciążył. Takimi powerbankami bez problemu naładujemy również Ipody, odtwarzacze mp3, aparaty fotograficzne czy czytniki e-booków.

Czy powerbank naładuje laptop i notebook?

Większość klasycznych powerbanków posiada moc wyjściową 5V i niestety nie jest to odpowiednia moc, aby naładować laptopa. Na rynku możemy znaleźć urządzenia dedykowane do urządzeń takich jak laptop czy notebook. Istnieją również powerbanki z technologią e-USB. Technologia ta dopasowuje napięcie do danego typu urządzenia, jednak jest to dość drogie rozwiązanie. Nie każdy laptop ma funkcję ładowania za pośrednictwem USB, dlatego powinniśmy się zorientować czy nasz sprzęt taką możliwość posiada. Funkcja ta, to port USB-C. Należy pamiętać o tym, że do pełnego naładowania laptopa będziemy potrzebowali powerbanku o pojemności 20 000 mAh.

Natężenie prądu

Powerbanki posiadają różne natężenie prądu, wyrażone w A - amperach. Ma to wpływ na szybkość ładowania naszego urządzenia. Najprostszy i najtańszy sprzęt posiada 1A natężenia - takie natężenie bez problemu poradzi sobie z większością smartfonów. Jednak polecane powerbanki posiadają 2A, taki sprzęt będzie bardziej uniwersalny, naładuje lepsze smartfony i każdy tablet. Należy również wspomnieć, że im większe natężenie prądu, tym szybsze ładowanie samego powerbanku oraz urządzeń ładowanych za jego pośrednictwem. Zatem powerbanki o większym natężeniu prądu, są bardziej energooszczędne i uniwersalne.

Żywotność powerbanku

Żywotność baterii uzależniona jest od ilości cykli jej ładowania. W zależności od modelu wydajność baterii jest różna. Producenci zawsze podają ten parametr jako dolną granicę. Im więcej cykli ładowania bez utraty wydajności tym lepiej. Powerbanki ze średniej półki cenowej posiadają 500 cykli co oznacza, że powerbank posłuży nam przez około 1,5 roku przy codziennym ładowaniu. Pamiętajmy również o tym, że nie używamy powerbanku codziennie, a zatem codziennie go nie ładujemy, więc powinien nam posłużyć zdecydowanie dłużej.

Rodzaj baterii

Powerbanki, podobnie jak smartfony, tablety czy inne urządzenia, korzystają z różnych baterii. Rozróżniamy dwa ich rodzaje: baterie litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Te drugie są dużo lepszym rozwiązaniem, szybciej się je ładuje i nie są podatne na samorozładowanie, co oznacza, że bateria nie rozładuje się kiedy nie będziemy korzystać z urządzenia. Baterie litowo-polimerowe ładują się krócej od klasycznych litowo-jonowych. Zatem inwestycja w niedużo droższy sprzęt wyposażony w lepszą baterie będzie dobrym wyborem.

Budowa powerbanku

Powerbank to urządzenia przenośne, często traktowane jako kieszonkowe. Dla komfortu użytkowania warto dobrać sprzęt, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Zatem waga, wielkość czy rodzaj podłączenia ma wielki wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z urządzenia. Na rynku dostępna jest cała gama tych urządzeń. Producenci prześcigają się w zmniejszaniu ich wagi oraz wielkości dla naszego komfortu. Powerbanki posiadają często bardzo ładny design aby sprostać oczekiwaniom tych najbardziej wymagających klientów. Sprawdźmy zatem, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?

Rozmiar, waga i design

Wiele osób nosi powerbank w kieszeni lub torebce. Aby nie mieć przy sobie dodatkowego balastu, warto kupić możliwie jak najmniejsze i najlżejsze urządzenie. Jeśli jednak nosimy powerbank w plecaku czy też zastępuje nam on ładowarkę samochodową, to wielkość nie będzie miała większego znaczenia. Rozmiar i wagę urządzenia powinniśmy dobrać do własnych oczekiwań, rynek oferuje nam naprawdę dużą różnorodność tych urządzeń, więc odpowiedni dobór nie będzie problemem.

Dla węższego grona użytkowników tych urządzeń ważny jest również sam design. Tu cieszyć możemy się różnymi kolorami obudowy czy też kształtem. Niektórzy producenci oferują sprzęt w wersjach limitowanych z tematycznymi wzorami z popularnych filmów, gier czy bajek.

Przewód do powerbanku

Klasyczne powerbanki posiadają osobny kabel USB, który podłącza się do urządzenia. Dla naszego komfortu, niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają urządzenia ze zintegrowanym kablem chowanym w obudowie. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, idealne dla osób które noszą powerbank w kieszeni czy małej torebce, ponieważ nie muszą nosić przy sobie osobnego kabla. Wbudowany kabel wyciąga się z urządzenia i podłącza pod urządzenie, które ma zostać naładowane. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości wymiany kabla w razie jego uszkodzenia. Cena takich powerbanków jest też wyższa.

Wskaźnik naładowania

Wskaźnikiem naładowania powerbanku standardowo są diody LED. W lepszych i droższych urządzeniach znajdziemy mały wyświetlacz LCD. Zdecydowanie poprawia to design urządzenia.

Podsumowanie

Powerbank to urządzenie bardzo funkcjonalne i przydatne w dzisiejszych czasach. Każdy z nas chce być podłączony do sieci za pomocą swojego smartfona przez całą dobę. Urządzenia te pozwalają nam naładować nasz sprzęt w każdym możliwym miejscu, nic więc dziwnego że gdy pojawiły się na rynku, bardzo szybko podbiły serca użytkowników. Baterie w smartfonach są coraz bardziej wydajne, jednak wzrasta również funkcjonalność i zaawansowanie tych urządzeń, a co za tym idzie zwiększa się ich pobór energii. Bez wątpienia zatem powerbank to urządzenie, które nigdy nie stanie stanie się nam zbędne.