disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Teleskopy 2024

Obserwacja nieba oraz astronomia to dla wielu osób pasja lub codzienne hobby. Jest to bardzo kształcące i rozwojowe zajęcie. Wielu rodziców próbuje zaszczepić bakcyla astronomicznego dziecku, co bardzo dobrze wpływa na jego rozwój oraz uczy w połączeniu z dobrą zabawą. W końcu, które dziecko nie lubi obserwować gwiazd i nie jest ciekawe tego, co dzieje się tam, na górze? Na rynku znajdziemy mnóstwo teleskopów skierowanych do profesjonalistów jak i amatorów astronomiii. Za niewielkie pieniądze dostępne są również urządzenia, które co prawda nie zadowolą prawdziwych pasjonatów, ale dzięki swoim funkcjom zaznajomią dziecko z podstawami obsługi teleskopu, które będzie mogło wykorzystać w przyszłości. Niestety, zakup dobrego teleskopu wiąże się z całkiem dużą inwestycją, jeśli chcemy dostać produkt, który pozwoli na dobrą obserwację. Spójrzmy zatem, co możemy znaleźć na rynku.

Refraktory

Inaczej teleskopy soczewkowe. Głównym elementem tworzącym obraz jest soczewka obiektywu. Soczewka ta zmienia kierunek światła, które przez nią przechodzi do punktu nazywanego ogniskiem. Teleskop ten ma kształt tuby, charakteryzuje go duży kontrast oraz bardzo dobra rozdzielczość. Do teleskopów typu refraktor zaliczamy:

  • Achromaty - to teleskopy z jedną soczewką o niskiej dyspersji (rozszczepienie światła). Urządzenia tego typu świetnie powiększają obraz - dwukrotnie względem średnicy obiektywu.
  • Apochromaty - układ optyczny składa się z co najmniej trzech soczewek, co czyni teleskop bardziej zaawansowanym. Soczewki wykonane są ze szkła fluorytowego o niskiej dyspersji. Teleskopy tego typu powiększają obraz trzykrotnie.

Teleskopy katadioptryczne

Teleskopy tego typu wykorzystują zarówno zwierciadła, jak i soczewki, co czyni je bardzo profesjonalnymi. Łączą zalety obu grup teleskopów, niwelując ich wady. Urządzenia tego typu gwarantują dobrą ostrość i jasność, dzięki czemu świetnie nadają się do dokładnych obserwacji oraz astrografii. Podobnie jak w poprzednich grupach, teleskopy hybrydowe również możemy podzielić na odrębne typy.

  • Teleskop Schmidt - Cassegrain - urządzenia tego typu posiadają cienką soczewkę korekcyjną, przez którą przechodzi światło. Następnie kierowane jest ono do głównego zwierciadła i tzw. małego zwierciadełka. Ostatecznie trafia do okularu mieszczącego się na końcu tubusu.
  • Teleskop Maksutov-Cassegrain - teleskopy tego typu niewiele różnią się od tych opisanych wyżej. Jedyną różnicą jest soczewka. W tym typie wykorzystuje się grubą soczewkę wklęsłą jako korektor, który poprawia rozdzielczość widzianego obrazu.

Parametry teleskopów

Skoro znamy już poszczególne rodzaje teleskopów, czas zapoznać się z parametrami, które są kluczowe przy wyborze najlepszego teleskopu dopasowanego do naszych potrzeb. Parametry takie jak powiększenie, czy średnica lustra i obiektywu, odpowiadają za poprawne i ostre widzenie oraz zasięg naszego nowego urządzenia. Przed zakupem teleskopu powinniśmy dokładnie określić jakie mamy w stosunku do niego oczekiwania, a także limit środków, które jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Sprawdźmy zatem z jakimi parametrami podawanymi przez producentów zetkniemy się podczas zakupu.

Średnica lustra lub obiektywu

Najważniejszym parametrem z jakim będziemy mieć do czynienia przy zakupie teleskopu jest średnica jego lustra lub obiektywu (w zależności od rodzaju teleskopu). Jeśli szukamy sprzętu półprofesjonalnego, pozwalającego obserwować relatywnie bliskie nam ciała niebieskie, takie jak np. księżyc, to teleskop o średnicy 60-70 mm w zupełności nam wystarczy. Jeśli jednak jesteśmy zapalonymi hobbystami i chcemy oglądać dalsze obiekty takie jak Saturn czy Jowisz, powinniśmy wyposażyć się w sprzęt o obiektywie rzędu co najmniej 150 mm i większym. Należy jednak pamiętać, że taki sprzęt jest już dedykowany profesjonalistom, co wiąże się z dużo większym wydatkiem. Warto zaznaczyć, że dobrym wyborem będzie teleskop Newtona, który jest relatywnie niedrogi, a dodatkowe centymetry jego średnicy nie wpływają aż tak bardzo na ostateczną cenę sprzętu, jak w przypadku innych typów teleskopów. Na rynku znajdziemy również teleskopy o mniejszych średnicach, nadające się np. dla dzieci. Takie urządzenia nie są drogie i bardzo często dostępne w marketach, jednak ich jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Powiększenie

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest powiększenie, które ściśle powiązane jest z wielkością obiektywu. Tu nie należy kierować się zasadą im więcej tym lepiej. Przyjmuje się, że dwukrotność powiększenia względem wielkości obiektywu wyrażona w milimetrach, jest odpowiednia dla każdego teleskopu. Czyli, jeśli zdecydujemy się na zakup teleskopu o średnicy 150mm, jego maksymalne powiększenie nie powinno przekraczać 300 mm. Daje to gwarancję dobrej ostrości widzianego obrazu przy pełnym przybliżeniu urządzenia. Wprawdzie istnieją teleskopy, które mają kilkukrotnie większą wartość tego parametru względem obiektywu lub lustra, jednak są to w pełni profesjonalne urządzenia, w które wyposażeni są zawodowi astronomowie.

Podsumowanie

Zakup teleskopu powinien być przemyślaną decyzją. Nie jest to zwykły gadżet, a sprzęt, który często pełni funkcję urządzenia naukowego. Ma zatem pełnić jednocześnie funkcje rozrywkowe i edukacyjne. Niestety, zakup teleskopu jest dość dużym wydatkiem, dlatego należy go dokładnie przemyśleć. Zanim się na niego zdecydujemy, warto również zapoznać się nieco z ofertą tych urządzeń dostępną w sklepach. A także powodami, dla których zakres ich cen jest tak zróżnicowany. Dzięki temu będziemy cieszyć się z naprawdę dobrego sprzętu, zakupionego za adekwatne do jego jakości i możliwości pieniądze. Mamy nadzieję że nasz poradnik pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaki teleskop będzie odpowiedni do moich potrzeb? Polecamy teleskopy tylko wyspecjalizowanych, renomowanych producentów, które zyskały pozytywne opinie użytkowników.