disclaimer

Znalezienie najlepszego produktu w tej kategorii nie jest łatwym zadaniem, dlatego zespół Doradcaproduktu przeprowadził niezależne testy i badania produktów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Jeśli kupisz coś za pośrednictwem linków na naszej stronie, my zarobimy niewielką prowizję, a ty wesprzesz naszą pracę.

Najlepsze Telewizory 55 Cali 2024

Telewizory to urządzenia, które cieszą się niesłabnącą popularnością, pozostając domowymi centrami rozrywki. Powszechny dostęp do Internetu oraz coraz większej ilości serwisów strumieniowych sprawia, że posiadamy szeroką gamę treści do oglądania na naszym nowoczesnym telewizorze. Tym samym telewizja sama w sobie traci na znaczeniu, a wraz z rozwojem technologii, producenci wypuszczają urządzenia, które przystosowują się do nowych realiów, przez co zyskują nowe możliwości. Oglądanie na dużym ekranie sprawia większą przyjemność, niż emisja tego samego programu na telefonie, tablecie czy nawet laptopie. Zakup nowego telewizora może okazać się nie lada wyzwaniem dla osoby nie śledzącej nowych trendów. Z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy poradnik, który 55 calowy telewizor kupić.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto pomyśleć nad wymaganiami jakie chcielibyśmy, aby nasze urządzenie spełniało. Ciekawym aspektem, na który można zwrócić uwagę, jest typ podświetlenia matrycy oraz standard wyświetlanego obrazu. Oczywiście powinniśmy zastanowić się do czego chcemy używać naszego telewizora. Do oglądania filmów lub seriali w zwykłej rozdzielczości w zupełności wystarczą nam standardowe ustawienia, jeśli nie jest to film w jakości HD. Jednak do gier warto wybierać urządzenia o wysokiej jakości rozdzielczości. Dzięki temu wrażenia z płynności oraz pięknej szczegółowości, będą niczym z bajki. Najlepsze telewizory 55 cali posiadają wiele dodatkowych funkcji, jednak z pewnością opłaci się nam określić przed zakupem, czy na pewno będą nam one potrzebne. Nie warto dopłacać za opcje, których nigdy nie użyjemy, ponieważ będą one nam po prostu zbędne.

Podświetlenia matrycy

Obecnie na rynku możemy spotkać telewizory z matrycami LCD z podświetleniem LED oraz OLED. Telewizor LED składa się z kilku warstw, w których diody LED podświetlają ekran. Telewizory LED dzielą się na trzy rodzaje podświetlenia:

  • Direct LED - diody podświetlają cały panel – to najprostsza konstrukcja, odbiornik jest grubszy;
  • Edge LED - diody znajdują się tylko na krawędziach matrycy. To rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i energooszczędne, a takmże możliwe do zastosowania w ultracienkich telewizorach;
  • Full LED z local dimming - w takim telewizorze diody podświetlają całą matrycę. Odbiornik jest grubszy niż ten z Edge LED, ale ze względu na liczbę diod podświetlających i niezależne sterowanie strefami podświetlenia ma obraz wyższej jakości.

Korzyścią z posiadania telewizora LED jest przede wszystkim niska cena oraz szeroka gama modeli. Telewizor OLED jest to matryca zbliżona swoimi parametrami do matrycy LED. Największą różnicą między tymi matrycami jest zastosowanie organicznych diod LED, które nie potrzebują dodatkowego oświetlenia i same emitują światło. Innymi słowy oznacza to, że każdy piksel świeci niezależnie, co ma wpływ na poprawę jakości odwzorowania kolorów. Dzięki brakowi dodatkowego oświetlenia w matrycach OLED, telewizory wykorzystujące tę technologię mogą być jeszcze cieńsze.

Standard wyświetlanego obrazu

Przeglądając ofertę telewizorów obecnych na rynku, nie trudno zauważyć, że obecnie dominującym standardem jest 4K. Jeśli chcesz aby twój telewizor posłużył przez ładnych parę lat, to warto wybrać urządzenie z 4K. Najwyższa jakość zapewnia najlepsze doznania w trakcie rozgrywek na konsoli, czy podczas oglądania filmów. Jednak mimo to na rynku możemy znaleźć trzy standardy wyświetlanego obrazu:

  • Ultra HD - jest to format 3840 x 2160 px, potocznie nazywany po prostu 4K. Wyświetlany obraz składa się z poziomych oraz pionowych linii pikseli. Ten standard wciąż się rozwija i coraz częściej jest spotykany w filmach, czy grach;
  • Full HD - jest to format 1920 x 1080 px, o wysokiej jakości oferowanego obrazu, dla podstawowych zastosowań jak np. oglądania filmów. Jednak jest on typowy dla telewizorów ze średniej półki cenowej;
  • HD Ready - jest to format 1366 x 768 px, standard ten stosowany w najprostszych telewizorach. W zupełności wystarcza on do codziennego oglądania programów TV. Spotykany na niższej półce cenowej.

Nowoczesne funkcje

Łączność z Internetem w dzisiejszych czasach jest już standardem. Większość telewizorów wyposażonych jest w funkcję Smart. Funkcja ta wymaga dostępu do sieci, dlatego telewizory są zaopatrywane w moduły Wi-Fi, czy klasyczne gniazda Ethernet. Jednak funkcja Smart TV, w niektórych modelach na rynku różni się możliwościami. Technologia ta zamienia nasze telewizory w multimedialne centra rozrywki, za co odpowiada system Android lub inny, opracowany właśnie na jego bazie. System ten daje nam możliwość połączenia z naszym smartfonem w celu personalizacji urządzenia.

Serwisy

Połączenie z internetem daje nam możliwość korzystania z opcji VOD (Video on demand - wideo na życzenie), dzięki której możemy obejrzeć ulubione seriale i programy w odpowiedniej dla nas chwili. Oczywiście można oglądać filmy na popularnych platformach typu Netflix czy HBO GO, a także posłuchać muzyki w aplikacji Spotify. Najpopularniejsze platformy są domyślnie zainstalowane na naszym urządzeniu. Ciekawym udogodnieniem jest obecność specjalnych dedykowanych guzików na pilocie, umożliwiających przejście do wybranej platformy za pomocą jednego ruchu palcem. Najczęściej spotykanym tego typu przyciskiem na pilotach jest serwis Netflix.

Dodatkowe funkcjonalności telewizora

Na polskim rynku nowoczesne telewizory są wyposażone w liczne dodatkowe opcje, które zwiększają funkcjonalność naszego telewizora. Sprawiają one oczywiście, że urządzenie staje się bardziej multimedialne. Miracast, DLNA czy nawet MHL są już standardowymi funkcjami w nowoczesnych telewizorach. Tutaj pokrótce wyjaśnimy, co te tajemnicze skróty oznaczają:

  • Miracast - dzięki tej funkcji telewizor z łatwością nawiązuje bezprzewodowe połączenie ze smartfonem, pozwalające na udostępnianie treści oraz wyświetlanie ich bezpośrednio na ekranie telewizora. Ta funkcja jest obsługiwana przez urządzenia z systemem Android;
  • DLNA - funkcja ta umożliwia nam bezprzewodową łączność pomiędzy telewizorem i innymi urządzeniami (np. komputer czy konsola), dzięki której możemy wyświetlać zdjęcia lub filmy np. ze smartfona;
  • MHL - pozwala przy pomocy jednego kabla podłączyć do telewizora urządzenie mobilne np. smartfona, aby wygodniej korzystać z zasobów wykorzystywanych za pomocą urządzeń mobilnych, gwarantujących lepszy obraz i dźwięk;
  • USB - dzięki temu portowi możemy połączyć pamięć zewnętrzną lub dysk, w celu wyświetlania na ekranie filmów lub zdjęć;
  • PVR - umożliwia nam nagrywanie programów telewizyjnych na pamięć podręczną telewizora. Materiały te są zakodowane. Dlatego można je obejrzeć tylko na odbiorniku, na którym zostały zapisane.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna zakup telewizora 55 cali był bardzo dużym wydatkiem. Obecnie ich ceny są mocno konkurencyjne w stosunku do telewizorów z mniejszą rozdzielczością ekranu, dlatego mamy nadzieję, że ten ranking telewizorów 55 cali pomoże ci wybrać telewizor, który będzie spełniał wszelkie wymagania. Ceny takich telewizorów oscylują w granicach od 1100 zł do 5000 zł. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, iż w tym wypadku cena odgrywa sporą rolę. Zatem jeśli mamy wysokie wymagania, cena również będzie wysoka. Dzięki temu artykułowi znasz już podstawowe parametry telewizorów, w związku z czym powinieneś wiedzieć jaki telewizor 55 cali wybrać.